Our Freedom
& Yours

EUROATLANTYCKIE FORUM
DEMOKRACJI I BEZPIECZEŃSTWA

freedom-tadeusz-kosciuszko

Za Wolność Naszą I Waszą – Etymologia Hasła Przewodniego

„Za wolność naszą i waszą” – jedno z nieoficjalnych haseł Polski, przywodzi na myśl polskich żołnierzy na polach bitew całego świata, kiedy to wygnani z zaborów nieśli nadzieję i oparcie walcząc w różnych ruchach niepodległościowych. Od tego czasu łączy patriotów, bohaterów wojennych i ludzi wielu pokoleń.

 

Hasło to ukuł Joachim Lelewel podczas patriotycznej manifestacji ku czci dekabrystów, która odbyła się w Warszawie w styczniu 1831 roku. Na oryginalnym sztandarze, przechowywanym dziś w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, widnieje napis „W imię Boga, za wolność waszą i waszą” w języku polskim i rosyjskim, ponieważ zwycięstwo dekabrystów oznaczałoby wolność dla Polski.

 

Hasło to uosabiało różne ruchy i nastroje obecne w tym czasie w polskich społecznościach na całym świecie. Polska jako kraj w tym czasie była rozdarta i podzielona między trzy mocarstwa. Trzeci rozbiór w 1795 roku sprawił, że kraj nie istniał przez następne 123 lata.

 

Jednymi z pierwszych, którzy faktycznie wcielili to hasło w życie, byli Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski, polscy i amerykańscy patrioci i bohaterowie, którzy walczyli w amerykańskiej wojnie o niepodległość (1775-1783). Walka o wolność jako najwyższy ideał i cel zakończyła się sukcesem w Stanach Zjednoczonych – ale nie w Polsce. Kościuszko powrócił z późniejszych latach życia do Polski i poprowadził insurekcję przeciwko Rosji i innym państwom zaborczym – Prusom i Austrii, jednak poniósł klęskę.

 

„Za wolność naszą i waszą” stało się powszechnie używanym hasłem wojskowym podczas powstania listopadowego (1830-1831). W tamtym czasie miało ono podkreślać, że powstanie nie było skierowane przeciwko narodowi rosyjskiemu, ale przeciwko carskiemu reżimowi. Po klęsce powstania wielka fala uchodźców, w tym wybitnych artystów, muzyków oraz inteligencji, opuściła Polskę, zabierając ze sobą hasło i sentyment.

 

Z tym hasłem na ustach walczyło i ginęło wiele polskich oddziałów wojskowych utworzonych z uchodźców. Byli wśród nich Polacy walczący w rewolucji węgierskiej 1848 r. i Wiośnie Ludów. Po klęsce powstania grudniowego (1863-1864), które miało miejsce na ziemiach polskich, litewskich oraz dzisiejszej Białorusi i Ukrainie, jego aktywni uczestnicy zostali zesłani na Syberię Wschodnią. Hasło to nadal niosło im nadzieję i odporność.

 

Od haseł brygadnych, przez walki Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas bitew z nazistowskimi Niemcami, po powstanie w getcie warszawskim, hasło to nadal łączy Polaków. Do dziś „Wolność nasza i wasza” jest wyrazem głęboko zakorzenionego poparcia dla prawa do samostanowienia i poszanowania praw człowieka. Dziś mamy nadzieję połączyć te symbole, tworząc przestrzeń do dyskusji i wymiany poglądów podczas Euroatlantyckiego Forum Demokracji i Bezpieczeństwa, które odbędzie się w Krakowie w dniach 10 i 11 września. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Źródła:
Stefan Auer: Liberal Nationalism in Central Europe, Tom 1 z RoutledgeCurzon contemporary Russia and Eastern Europe series Taylor & Francis, 2004, ISBN 0203561295, 9780203561294

Glinski, Mikolaj, “Kościuszko and the Age of Revolution,” Culture, PL, August, 2010.

Trickey, Erick “The Polish Patriot Who Helped Americans Beat the British,” Smithsonianmag.com, March 8, 2017.

Aktualności